Google Ads Video Reklamları

Potansiyel müşteriler oluşturmak ve satışları artırmak için Google Ads'i kullanıyorsanız muhtemelen son birkaç yılda anahtar kelimelerinizin çoğu için rekabetin arttığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu rekabetin bir sonucu olarak, geleneksel bir Google Ads kampanyası yürütmek pahalı olabilir.

Birçok pazarlamacının henüz Google Ads video reklamlarını keşfetmediği düşünülürse bu büyük bir fırsattır. Google Ads ile genellikle daha az rekabet ve çok daha ucuz anahtar kelime maliyetleri elde edersiniz. Elbette maliyetler sektörünüze ve anahtar kelimenize bağlı olarak değişecektir.

Video Reklamlarına Genel Bakış

Google Ads video reklamları, YouTube arama sonuçlarında, YouTube videoları sırasında, öncesinde veya sonrasında video reklamlar görüntülemenizi sağlar. Geleneksel Google Ads kampanyasının aksine kitlenize daha verimli bir şekilde ulaşma fırsatı elde edersiniz.

Hedefleme seçenekleri yaş, cinsiyet ve ilgi alanları gibi oldukça basittir. Reklamınızı kimlerin gördüğü üzerinde çok daha fazla kontrolünüz olacaktır. Google Ads video reklamlarını kullanmanın en büyük avantajlarından birisi budur.

Google TrueView: Reklam Türleri

Google Ads video reklamları Google TrueView olarak adlandırılır. Çünkü reklam verenler sadece bir video bir kullanıcı tarafından gerçekten görüntülendiğinde ücretlendirilir. TrueView'in en büyük gücü, reklam verenlere sağlanan geri bildirimdir.

En iyi video pazarlamacıları, daha bilgili anahtar kelime ve hedefleme kararları vermek için bu verileri yorumlayabilirler. Bu verileri günlük hatta haftalık olarak inceleyerek, tıklama/görüntüleme başına maliyetinizi zaman içinde önemli ölçüde azaltabilmeniz mümkündür.

In-Stream

Reklamlar, YouTube iş ortağı videolarının başında, ortasında veya sonunda oynatılır. İzleyiciler, 5 saniye sonra reklamı atlama seçeneğine sahiptir. Video reklam 30 saniye veya daha uzunsa, reklam 30 saniyelik sınıra ulaştığında ücretlendirilirsiniz.

In-Search

Reklamlar, belirli anahtar kelimeler arandığında arama sonuçlarında görüntülenir. Birisi videoyu seçene kadar oynatılmaz. Kullanıcı videoyu oynatmak için tıkladığında ücretlendirilirsiniz. Bunu klasik reklam biçimleriyle özdeşleştirmek mümkündür.

In-Display

Reklamlar, YouTube izleme sayfasındaki diğer videoların yanında görünür ve bir reklam olarak etiketlenir. Kullanıcı videoyu oynatmak için tıkladığında ücretlendirilirsiniz. Bunu klasik reklam biçimleriyle özdeşleştirmek mümkündür.

Google Ads Video Reklamı Nasıl Oluşturulur?

YouTube reklamları Google Ads'in bir parçasıdır. Bu nedenle yeni reklam kampanyanızı oluşturmak için Google Ads hesabına ihtiyacınız olacaktır. Bir Google Ads hesabınız varsa oturum açın ve ardından yeni kampanya seçeneğine tıklayın.

Kampanya menüsünde Video seçeneğini seçin. Ardından hedef kampanyanız için belirlediğiniz amaca karar verin. Buna karar verirken çeşitli seçeneklerden yararlanmayı düşünebilirsiniz. Bunu belirledikten sonra sırasıyla aşağıdaki adımları takip edersiniz:

  • Bir bütçe belirlersiniz.
  • Kampanya başlangıç ve bitiş tarihini seçersiniz.
  • Reklamınızın hangi reklam ağlarında gözükeceğini seçersiniz.
  • Reklamınızın nerede görüntüleneceğinizi seçersiniz.

Bu seçenekleri incelerken kampanya hedefinize ve temel performans göstergenize en uygun olanı seçmelisiniz. Kitlenizi tanımladıktan ve yerleşiminizi seçtikten sonra videonuzu eklemeniz istenir. Google bunu fazlasıyla kolaylaştırmaktadır.

Videonuzu bir YouTube URL aracılığıyla ekleyebilir veya YouTube'a gidip videonuzu yükleyebilirsiniz. Daha sonra, Google size hızlı bir kampanya onayı için rehberlik edecektir. Bunu tamamladıktan sonra işleminizi bitirmiş olacaksınız.

Video Reklam Kampanyasını Ayarlamak

Google'ın sunmuş olduğu seçenekleri doldurmak başarılı bir kampanya için tek başına yeterli değildir. Video reklam kampanyanızın başarıya ulaşmasını istiyorsanız bazı önemli detayları göz önünde bulundurmalısınız:

  • Tek bir hedefe odaklanmalısın. Temel performans göstergenizi iyi belirlemelisiniz. Aynı zamanda başarıyı nasıl ölçeceğinizi açık bir biçimde kararlaştırmalısınız.
  • Hedefiniz için doğru reklam türünü seçmelisiniz. TrueVeiw reklamları arasından en doğru olan seçeneğe yönelmelisiniz. Alternatif olarak Bumper reklamlarına veya atlanamayan reklamlara yönelmeyi düşünebilirsiniz.
  • Hedefiniz için en doğru video türüne odaklanmalısınız. Bir tanıtım videosu elbette en iyi seçim olacaktır. Eğer TrueView reklamlarını kullanıyorsanız açıklayıcı bir video daha doğru bir seçenek olacaktır. Hangisini seçerseniz seçin hedefinizle uyuma dikkat etmelisiniz.
  • Son olarak belirli bir araştırma yaparak doğru hedef kitleyi hedeflemeye özen göstermelisiniz. Böylece reklamlarınızın doğru kişilere ulaştığından emin olabilirsiniz.

Belirli bir kitle ve izlenebilir hedefler göz önünde bulundurularak, Google video reklamları, reklam verenlerin hayallerindeki tüketicilere ulaşmaları için gerçekten en iyi platformlardan birini sağlamaktadır. Size düşen ise bu platformdan en iyi şekilde yararlanmaktır.

Yazar Hakkında

Hüseyin Yıldırım
Hüseyin Yıldırım

Yorum Yap